Wellness poradna - centrum redukce váhy


Přejdi na obsah

Zdravá snídaně

Nabídka

Víte, proč byste měli zdravě snídat?

  • Správně složená snídaně odpovídající zásadám zdravé výživy je nezbytná pro dodání potřebné energie a pro psychickou pohodu.
  • Nedávno byla prokázána silná souvislost mezi nesprávnou snídaní a mnoha zdravotními problémy.
  • Přesto ranní stravovací zvyklosti lidí v České republice jsou velmi neuspokojivé. Někteří nesnídají vůbec, jiní si ihned po probuzení dopřávají zcela nevhodná jídla.
  • Důležité je dodržovat již od rána pitný režim, abychom do večera zvládli vypít alespoň 2,5-3 litry tekutin. Ranní káva ani silný černý čaj se ovšem nepočítají.
  • Samotná snídaně by nám měla dodat 20-25 % denní energie. Člověk bez snídaně má tendenci se přejídat nebo pojídat průběžně během dne různé nezdravé "mlsy". Roste riziko obezity a výživových nedostatků, nehledě na psychické následky.


Snídaně = zdravý krok do nového dne

  • Snídaně by měla být prvním jídlem nového dne a dodat potřebnou startovací energii. Realita je však často jiná. Snídani často vůbec nestihneme, nebo se odbudeme pečivem namazaným "něčím" a zhltnutým za pochodu.
  • Snídaně je nejdůležitější jídlo dne - startuje tělo po osmi hodinách spánku, takže když ji vynecháme, brzy přijde únava.


Pravidelná snídaně = součást boje proti obezitě

Ranní jídlo působí jako startér metabolismu. Ti, kdo ráno pravidelně snídají, se stravují během celého dne rozumněji a nemají takovou tendenci konzumovat prázdné kalorie, tedy jíst potraviny, které obsahují převážně rychlé sacharidy, ale nikoli vitaminy a minerály. Naopak ti, kdo nesnídají vůbec, mají potom tendenci spořádat přes den více tučných jídel a mívají také nutkání stále něco jíst i mezi jídly.

Jakým způsobem snídáte Vy?

"Snídaně s obsahem sacharidů"
Po ránu způsobují jednoduché sacharidy (sladké rafinované cereálie, bílé pečivo, toasty, atd.) okamžitý vzestup hladiny cukru v krvi, a tato zásoba cukru navíc musí být v organismu nějak vyrovnána. Přebytek cukru, který není spotřebován pro energii, je přeměněn a uskladněn jako tuk. Následkem toho klesá hladina cukru v krvi a tělo si žádá další sacharidy. Tento cyklus se opakuje 2-3krát denně. Je to negativní cyklus, který je jednou z nejčastějších příčin vzniku nadváhy a mnoha dalších zdravotních obtíží.

"Vynechávání snídaně"
Pokud vynecháte snídani, hladina cukru v krvi klesne pod normální úroveň a to pro vás znamená útok chuťových buněk a pokles energie. Znovu obracíte pozornost k jednoduchým sacharidům, abyste dosáhli rychlého zvýšení energie. Jednoduché sacharidy způsobí rychlý vzestup hladiny cukru v krvi a tento přebytek musí být v organismu nějak vyrovnán. Přebytečný cukr se přeměňuje na tuk. Tento cyklus se opakuje 2-3krát denně. Je to negativní cyklus, který je jednou z nejčastějších příčin vzniku nadváhy a mnoha dalších zdravotních obtíží.

"Snídaně s vyváženým množstvím proteinu"
Taková snídaně zásobuje organismus veškerými nezbytnými živinami a energií, aniž by způsobila zvýšení hladiny cukru. Pomáhá předcházet vzniku závislosti na cukrem přeplněných sacharidech během dne. Tímto způsobem zůstávají chuťové buňky pod kontrolou, touha po sacharidech (čokoláda, pamlsky, pečivo, rychlé občerstvení, perlivé nápoje, atd.) mizí a organismus pro získání energie využívá vlastní zásoby uskladněného tuku.

Vítejte | Nabídka | Mýty o hubnutí | Kontakt | Ochrana osobních údajů, informace o provozovateli


Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku