Wellness poradna - centrum redukce váhy


Přejdi na obsah

Tlustých lidí v Česku přibývá

Nabídka

V České republice přibývá lidí, kteří mají problémy s nadváhou. Přebytečné kilogramy trápí podle lékařů každého třetího Čecha, každý pátý je už obézní. Odborníci přitom o obezitě hovoří jako o epidemii nového tisíciletí a varují, že nadbytečná kila mohou odstartovat závažné zdravotní problémy. "Hmotnost lidí se zvyšuje především díky nerovnováze mezi přijímanou energií a tělem vydávanou energií," řekla lékařka Martina Kapitánová z nemocnice ve Valašském Meziříčí.

Přejídání, konzumace tuků, málo pohybu

V nemocnici funguje ambulance pro poruchy výživy již několik let. Jejími klienty jsou z 90 procent ženy, mužů přichází jen velmi málo. Většině pacientů je okolo 35 let, lékaři však zaznamenali také například sedmiletou holčičku s 68 kilogramy.

"Nevyužitá energie se v těle ukládá v tukových buňkách, a pokud tato nerovnováha přetrvává delší dobu, člověk začne tloustnout. Nerovnováha v příjmu a výdeji energie může být způsobena přejídáním, konzumováním přemíry tuků, nedostatkem pohybu a určitou roli také hrají genetické vlohy a rodinné návyky," uvedla Kapitánová.

S nadváhou se pojí četná onemocnění

S přibývajícími kilogramy se zvyšuje i zdravotní zátěž pro celý organizmus, a tím i náchylnost k řadě onemocnění. S obezitou souvisí například cukrovka druhého typu, vysoký krevní tlak, ateroskleróza a s ní spojený výskyt infarktu myokardu a cévní mozkové příhody, bolesti zad, problémy s klouby, neplodnost či některé typy nádorů. Kromě toho je obezita častou příčinou depresivních stavů.

Hlavní omyl, jehož se dopouští skoro každý, kdo se snaží hubnout, je drastické omezení jídla. Metabolismus se ale naopak zpomalí, tělo paradoxně z každé porce využije co nejvíc a snaží se všechno uložit do tuků. K redukci váhy stačí podle lékařů jíst pravidelně pět až šestkrát denně menší porce a metabolismus se znovu nastartuje.

Základem je pohybová aktivita

Kromě úpravy jídelníčku je základem správný pohyb. Podle odborníků ideální k rozhýbání těla i pro lidi, kteří mají velkou nadváhu, je rychlá procházka. Doporučují také kolo, rotoped, plavání a cvičení v bazénu.

Přebytečnými kily netrpí jen obyvatelé České republiky. Nadváha a obezita se stávají na celém světě jedním z největších socioekonomických problémů a náklady jednotlivých zemí spojené s jejich léčbou stále narůstají. Na světě trpí nadváhou 1,6 miliardy lidí starších 15 let, z toho 400 milionů lidí trpí obezitou. Prognózy říkají, že v roce 2015 by mohlo být na světě 2,3 miliardy dospělých s nadváhou a více než 700 milionů lidí trpících obezitou. S nadváhou se potýká dokonce přinejmenším 20 milionů dětí starších pěti let.

Zdroj: Internet - MUDr. Kapitánová

Vítejte | Nabídka | Mýty o hubnutí | Kontakt | Ochrana osobních údajů, informace o provozovateli


Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku