Wellness poradna - centrum redukce váhy


Přejdi na obsah

Další mýty o hubnutí

Mýty o hubnutí

Jíst nejpozději v pět hodin odpoledne!
Neplatí doslova, ale... Pro hubnutí je lepším pravidlem sníst poslední jídlo čtyři hodiny před tím, než si jdete lehnout. Pokud uléháte o půlnoci, lehkou večeři si můžete dát bez obav v osm večer. Při samotném procesu hubnutí je důležité přizpůsobit se Vašemu biorytmu a proto se řiďte spíše Vaším životním rytmem, než radami.

Budu myslet pozitivně a zhubnu
Něco na tom je. Ale s naloženým talířem na gauči u televize pro svou postavu mnoho neuděláte, i když budete mít sebelepší náladu. Pro skutečné zhubnutí se ale cvičení a střízlivému jídelníčku nevyhnete.

Vynechám tuky a zhubnu!
I když je potravina označena jako "bez tuku", může přesto obsahovat hodně kalorií z cukru a uhlovodanů. Efektivního zhubnutí dosáhnete, jestliže si budete všímat nejen tuku, který přijímáte, ale i celkové spotřeby kalorií. Označení ‚light‘ je velmi zavádějící. Zpravidla poukazuje na snížený obsah tuku. Jenže takové potraviny často obsahují o to více cukru. S pocitem, že jíte ‚dietní‘ produkt, se navíc snadno přestanete hlídat a spořádáte větší množství. Prostudujte si tedy opravdové složení každé potraviny, pokud to s hubnutím myslíte vážně.

Nejlepším způsobem, jak zhubnout, je zmenšit velikost porcí
Není to nutně podmínkou. Jestliže se snažíte zhubnout pomocí omezení množství potravin, pravděpodobně znovu ztloustnete. Trvalé výsledky přinese změna typu potravin, které jíte, nikoliv pouze jejich množství.

Nadváhu/obezitu jsem zdědil
Spousta lidí poukazuje při své nadváze nebo obezitě, že to mají v genech a nic s tím nemůžou dělat. To je ale velký omyl. V takových případech se dědí spíše špatný životní styl, odpor ke sportu nebo pohybu a hlavně špatné stravovací návyky. Tohle všechno se však dá odstranit. Stačí jen chtít. Jen u minima lidí se prokáží opravdové zdravotní problémy nebo dědičnost. Většinou pak zdravotní problémy přicházejí s nadváhou.

Já prostě nemůžu zhubnout
To také není pravda. Tedy pokud nevážíte 45 kilo. Většinou se ukáže, že při hubnutí děláme chybu. Sice jíme málo, ale většinou ke zdravému jídlu hodně mlsáme. Nebo sice jíme zdravě, ale energetický výdej je menší než příjem.

Stačí jíst zdravěji a na množství nezáleží
Velký omyl! Většina rostlinných tuků a tmavého celozrnného pečiva má stejnou energetickou hodnotu jako živočišné a světlé pečivo. Liší v tom, že obsahují zdravější živiny. Také velmi oblíbené džusy jsou velmi kalorické, proto si je ředíme. Jíme sice zdravěji, ale energetický příjem je stejný. Takže bez pohybu stejně nezhubneme.

Začnu hodně cvičit a zhubnu
V tomto případě je na místě spíše opatrnost. Hubnutí bez pohybu a cvičení sice nejde, ale pokud nemáme dostatečnou kondici a koledujeme si o problémy. Nevhodné cvičení nebo přílišné zatížení některých částí těla poškozuje kloubní systém, kosterní systém a hlavně způsobuje křeče. Hlavně ale způsobuje fyzické vyčerpání. Kondici je třeba zvyšovat postupně a rovnoměrně.

Vítejte | Nabídka | Mýty o hubnutí | Kontakt | Ochrana osobních údajů, informace o provozovateli


Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku